Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (37)
- (33)
- (1)
- (6)
- (21)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (55)
- (1)
- (8)
- (260)
- (1)
- (6)
- (37)
- (403)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (45)
- (3)
- (4)
- (315)
- (60)
- (5)
- (1)
- (16)
- (80)
- (1)
- (56)
- (18)
- (16)
- (16)
- (62)
- (3)
- (2)
- (3)
- (259)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (66)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (55)
- (64)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (11)
- (1)
- (81)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (82)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (90)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (128)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (331)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (285)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences Kimble™ Phenolic Caps with Solid PE Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Has good resistance to acids, alcohols, alkalis, aqueous solutions, oils, solvents
| For Use With (Equipment) | Bottle |
|---|---|
| Product Type | Phenolic Cap |
| Color | Black |
| Closure Liner | Polyethylene |
| No. per Case | 144 Cs. |
| Material | Phenolic Resin |
DWK Life Sciences Wheaton™ White Polypropylene Caps with Foamed Polyvinyl Liners
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Foamed polyethylene liner provides chemical resistance for acids, alkalis, solvents, alcohols, oils, household cosmetics and aqueous products
| For Use With (Equipment) | Glass bottle or vial |
|---|---|
| Color | White |
| Closure Liner | Polyethylene Foam |
| Certifications/Compliance | ISO 9001 |
DWK Life Sciences Kimble™ Phenolic Cap with PTFE-Faced Rubber Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
High-quality cap and liner withstands rigors of repeated autoclaving
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wide mouth bottle |
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | White |
| Material | Metal |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Plastisol |
| Sterility | Non-sterile |
Synthware™ Compression Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Compression Cap Replacements with a hole for use with a thermometer/inlet adaptors or microscale reaction vials.
| Color | Red |
|---|---|
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Hole Cap |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Bottle closure |
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | Natural |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wide mouth bottle |
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | White |
| Material | Metal |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Pulp/Polyethylene |
| Sterility | Non-sterile |
Qorpak™ Black Phenolic Rubber Lined Caps
Intented for repeated use. Qorpak™ Black Phenolic Rubber Lined Caps are autoclavable.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Phenolic Resin |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Rubber |
| Sterility | Non-sterile |
Synthware™ Threaded Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thread Cap For GL10
KemX Wide Mouth Media Bottle Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement cap for KemX GL45 Wide Mouth Media Bottle.
| Thickness (Metric) | 25.5 mm |
|---|---|
| Height (Metric) | 25.5 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Product Type | Media Bottle Cap |
| Diameter (Metric) | 53.9 mm |
| Mouth | Wide |
| Neck Finish | L4 mm |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Vitlab and other GL threaded bottle |
| Product Type | Screw Cap |
| Color | Transparent |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Qorpak™ Black Phenolic F217 and PTFE Lined Caps
Ideal for use with a wide range of chemicals including analytical lab samples, high purity chemicals, strong acids solvents, environmental samples, pharmaceuticals and diagnostic reagents. Qorpak™ Black Phenolic F217 and PTFE Lined Caps offer good chemical and temperature resistance.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Phenolic Resin |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | F217, PTFE |
| Sterility | Non-sterile |
Qorpak™ White Polypropylene Hole Caps with Bonded PTFE/Silicone Septa
No slipping away of septa from cap while injecting
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wide mouth bottle |
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | PTFE/Silicone |
| Sterility | Non-sterile |